14/03/19 - 23:13

Έχασε ο Σφαιρόπουλος, "δώρο" από Εφές σε Παναθηναϊκό!

Η Αναντολού Εφές πάτησε... γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφερε να περάσει από το Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Μακάμπι (79-71), σε ένα αποτέλεσμα που «βόλεψε» τον Παναθηναϊκό στην προσπάθεια των «πράσινων» για παρουσία στην οκτάδα.

Sportdog Team
980views 0shares

Παναθηναϊκός - Euroleague: Ένα ακόμα σημαντικό βήμα προς το πλεονέκτημα έδρας ενόψει πλέι οφ έκανε η Αναντολού Εφές. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αντιμετώπισε την Μακάμπι Τελ Αβίβ, εκτός έδρας και κατάφερε να πάρει σημαντική εκτός έδρας νίκη, που την ανεβάζει στο 17-9, παραμένοντας σταθερά στην τέταρτη θέση. Από την άλλη πλευρά, η Μακάμπι υποχώρησε στο 12-14, σε ένα αποτέλεσμα το οποίο ήρθε ως... δώρο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ισοβαθμεί με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών για ένα ακόμα βράδυ. Ο Σέρβος γκαρντ μέτρησε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, δίνοντας πολλές λύσεις στα κρίσιμα σημεία. Τον ακολούθησαν οι Μπομπουά, Λάρκιν και Μοερμάν, που μέτρησαν από 13 πόντους ο καθένας. Από την Μακάμπι, ο Ταρίκ Μπλακ μέτρησε 18 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός ώστε να αλλάξει την μοίρα του αγώνα.

Η Μακάμπι ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να πάρει τα ηνία, χάρη στον Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ ήταν σημείο αναφοράς κάτω από τα καλάθια, κάτι που βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα με 18-13. Η Εφές ισορρόπησε και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, μένοντας κοντά στο σκορ. Η Μακάμπι κράτησε το προβάδισμά της, όμως, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, για το 41-39 της πρωταθλήτριας Ισραήλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο Μπομπουά και Ντάνστον φώναξαν παρών για την Εφές και η ομάδα του Αταμάν ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της. Οι Τούρκοι είχαν βρει ρυθμό και με τον Μίσιτς να συμπληρώνει κατάφεραν να προηγηθούν με 5 πόντους (52-57, 28'). Ο Μπλακ με προσωπικές ενέργειες, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει για την ομάδα του στο φινάλε του δεκαλέπτου σε 58-58.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου φώναξε παρών ο Σέιν Λάρκιν. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες έβαλε για τα καλά σε θέση οδηγού την Εφές (62-71, 35'). Ο Μπλακ πάλευε μόνος του να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, αλλά δεν τα κατάφερνε, με την Εφές να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 41-39, 58-58, 71-79.